Mandy Patinkin - Životopis

4. června 2009 v 21:16 | Adélka a Verča |  Mandy Patinkin
Povolání: Herec

Věk: 56

Datum narození: 30.11.1952

Místo narození: Chicago, Illinois, USA

Znamení: Střelec

Životopis:

Po dvouletém studiu na University of Kansas odešel 1972 do New Yorku, kde absolvoval odbornou hereckou průpravu na proslulé Juilliard School of Dramatic Art. Nejprve působil na mimobroadwayských scénách (Public Theatre, Hudson Guild Theatre a Delacorte Theatre), kde se představil mj. v Shakespearově Hamletovi (1975), v dramatech Thomase Babea Rebelantky (1976) a Christophera Hamptona Divoši (1977).

Na Broadwayi debutoval 1977 rolí pacienta umírajícího na rakovinu v dramatu Michaela Cristofera Krabice stínů, poctěném Pulitzerovou cenou. 1979 slavil úspěch jako bolívijský revolucionář Che Guevara, za jehož ztvárnění v broadwayské inscenaci muzikálu Evita obdržel cenu Tony 1980. Byl na ni nominován také 1984 díky úloze Georgese Seurata v muzikálu Jamese Lapineho a Stephena Sondheima Neděle v parku s Georgem.

Před film. kamerou se uvedl rolí čističe plaveckého bazénu v thrilleru Velké účtování (r. J. P. Kagan), ale upozornil na sebe teprve úlohou ruského Žida Tatka, jehož vášní i živností se na newyorských ulicích stalo vystřihování siluetových podobizen, ve film. adaptaci románu E. L. Doctorowa Ragtime (r. M. Forman). Ve film. přepisu dalšího Doctorowova románu Daniel (r. S. Lumet) ztělesnil Paula Isaacsona, který byl se svou manželkou (Lindsay Crouseová) za údajné komunistické spiknutí popraven a jejichž děti (Timothy Hutton a Amanda Plummerová) se snaží s touto tragédií po letech vyrovnat.

Své pěvecké schopnosti uplatnil v postavě židovského studenta Avigdora, do něhož se zamiluje emancipovaná židovská dívka (Barbra Streisandová), převlečená kvůli možnosti studovat za muže, v muzikálovém melodramatu podle povídky Isaaca Bashevise Singera Yentl (r. B. Streisandová). Za roli sympatického chirurga Jeffreyho Geigera v TV seriálu z nemocničního prostředí Chicago Hope (1994, Nemocnice Chicago Hope - ČTV; r. Michael Pressman) získal cenu Emmy 1995.

Zároveň se stále věnuje divadlu; 1990 se poprvé představil na jevišti ve Velké Británii v muzikálové verzi Ionescova dramatu Rhinoceros. V dubnu 2000 hrál po boku Toni Colletteové hlavní roli v broadwayské inscenaci muzikálu Michaela Johna LaChiusy a George C. Wolfea The Wild Party. Vedle herecké činnosti vystupuje příležitostně také jako zpěvák na koncertech; nahrál rovněž gramofonová alba Mandy Patinkin a Dress Casual s písněmi Irvinga Berlina a A. Menkeho.

Poč. dubna 1998 navštívil na tři dny Prahu v rámci prezentace CD alba písní amerických autorů židovského původu Mamaloshen (Mateřský jazyk), které nazpíval celé v jidiš. Od 1980 je jeho manželkou herečka Kathryn Grodyová, s níž má syny Isaaca a Gideona.

Filmografie:

Jako herec
2006 -Everyone's Hero role:: Stanley Irving
2005 -Myšlenky zločince (Criminal Minds) role:: Jason Gideon
2005 -Myšlenky zočince (Criminal Minds) role:: Jason Gideon
2004 -In Escrow role:: Rube Sofer
2004 -Last Call role:: Rube Sofer
2003 -Mrtví jako já (TV seriál) (Dead Like Me) role:: Rube Sofer
2002 -Běž, Ronnie, běž! (Run Ronnie Run) role:: sám sebe
1998 -Lulu na mostě / Lulu (Lulu on the Bridge) role:: Philip Kleinman
1997 -Zvoník od Matky boží (Hunchback, The) role:: Quasimodo
1994 -Nemocnice Chicago Hope role:: Dr. Jeffrey Geiger / ...
1991 -Doktor (Doctor, The) role:: Dr. Murray Kaplan
1991 -S Madonnou v posteli (Madonna: Truth or Dare) role:: sám sebe
1991 -Za každou cenu (True Colors) role:: John Palmeri
1990 -Dick Tracy role:: 88 Keys
1988 -Alien Nation role:: Det. Samuel 'George' Francisco
1987 -Princezna Nevěsta (The Princess Bride) role:: Inigo Montoya
1986 -Follies in Concert role:: Buddy Plummer
1983 -Jentl (Yentl) role:: Avigdor
1981 -Ragtime role:: Tateh

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo se ti líbí v seriálu nejvíce z kluků?

Thomas Gibson
Joe Mantegna
Shemar Moore
Matthew Gray Gubler

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama